ליל הביזון מאת דאלטון טראמבו יומן קצין ס.ס. אושוויץ

ליל הביזון מאת דלטון טראמבו הוצאת תמוז תרגם יותם ראובני1979: Night of The Aurochs by Dalton trumbo
הנאצים אהבו להציג עצמם כ'חיות קדומים'. החיות החזקות, מלאות הכוח והעמידות. מכאן שם הספר. הנאצים ובעיקר, הקצונה, הרגו יהודים בלי כל הילה אידיאולוגית הירואית, או של מאבק מיסטי, או מאבק הישרדותיתרבותי. התופעה הנוראה של הזדהות הקורבנות עם הרוצחים מוכרת וידועה. הזדהות הרוצחים עם הקורבנות זוהי תופעה כמעט בלתי מוכרת. דלטון טרמבו ביקש בספר מרתק זה לבדוק מה הניע את הרוצחים ואיך הם התמודדו עם הבעיה, ואז הוא הסתבך בנקודה הידועה של "הבאנליות של הרוע וההשמדה”ראה חנה ארנדט. הספר מתורגם ישירות מן המקור ונאמן לה ביותר, והוא נותן תחושה של ספר שלם אפילו שהמחבר לא הספיק לגמור אותו. 222 עמודים.
גריבן, גיבור הסיפור, הוא קצין אס:אס אשר בין היתר מופקד על מחנה ההשמדה אושוויץבירקנאו:
הרוסים נכנסו לורשה בבוקר ה-17 בינואר 1945. החל הפינוי הסופי של אושוויץבירקנאו. היה צורך להרוג את קבוצת הזונדרקומנדו (האחרונה כתמיד). הוחלט להשאיר לרוסים 5000 חולים ונכים, אחרי שצוות המחנה יתפנה מערבה גריבן הורה לליזל לארוז את חפציהם ויצא אל העיירה. הוא לקח את מכונית הסקודה שלו שהיתה מתנה מאסיר צ'כי מת, מהמוסך, חזר אל המחנה ושב אל ליזל בשלוש וחצי אחר הצהריים. המיזוודות היו ארוזות, אבל ליזל לא היתה שם. גם במישרדו לא היתה, ולא במיפקדת הפינוי. הוא רץ ממשרד למשרד, ממחלקה למחלקה. לבסוף גילה לו אחד השומרים כי אחרוני הזודנדרקומנדו וכן הפילגשים של אנשי הצוות הוצאו להורג לפני נטישת המחנה. הוא רץ אל המבנה שבו בוצעו ההוצאות להורג. פועל הוציא ממנה עגלה עמוסת גופות כאשר הגיע גריבן. הוא מצא אותה בין הגופות שטרם הצטננו. הבגדים נשלחו אל המחסן מכוח ההרגל, ויעילות הס.ס לא אכזבה גם הפעם. ליזל וחברותיה היו מתות..” עמוד 154-155.
ליל הביזון סיפורו של קצין נאצי
דלטון טרמבו יליד קולורדו 1905, נפטר ב-1976. היתה לו מורשת ספרותית מרשימה ביותר באיכותה ובהיקפה. ספרו המפורסם ביותר היה הספר האנטימלחמתי 'ג'וני חוזר משדה הקרב' 1939 ובו סיפורו של חייל פגוע ממלחמת האזרחים האמריקנית. כתב עשרות תסריטים וסיפורי סרטים ביניהם 'אקסודוס', 'הפרפר' לפי הנרי שרייר, 'שלושים שניות מעל טוקיו', 'ספרטקוס' ועוד. עבור התסריט של ג'וני חוזר משדה הקרב' זכה בפרס המבקרים הבינלאומי ופרס מיוחד בפסטיבל הסרטים בקאן. בשנת 1948 היה טרמבו בין 'קבוצת העשרה' בהוליווד שהורשעו על ביזיון הקונגרס בשל סירוב להעיד בעניין קומוניסטים ואוהדיהם בהוליווד. בשל כך נכנס לרשימה השחורה. מי ששיחרר אותו ממנה היה אומץ ליבו של קירק דגלאס היהודי שלקח אותו לכתוב את התסריט לספרטקוס ושם את שמו בהפקת הסרט

השארת תגובה

מתויק תחת כללי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s