מילא 18 מאת ליאון יוריס: הקרב על גיטו וארשה

מילא 18 מאת ליאון יוריס הקרב על גיטו וארשה תרגם מאנגלית יוסף נדבה הוצאת ספרים סטימצקי, 590 עמודים.
סיפור המרד הגדול של היהודים בגיטו וארשה נגד הנאצים. השלב הסופי בחיסול הגיטו החל ב-19 באפריל 1943. הגרמנים נתקלו באש כבדה מצד היהודים. פעילי הארגון היהודי פתחו בליחמת גרילה שהגרמנים לא היו מרגלים בה. הם הצליחו לסלק את הכוחות הגרמניים של הוואפן אס.אס. לתקופה קצרה. הגרמנים בהנהגתו של הגנרל יורגן שטרופ החלו בהבערת הגיטו בלהביורים ותותחים. הלוחמים היהודים החלו לברוח את הבונקרים שהוכנו מבעוד מועד ואל תעלות הביוב של וארשה. אבל האש הבוערת במשך ימים מלמעלה הפכה את הבונקרים למלכודות חנק. העזרה שהיתה יכולה להגיע מכוחות חיצוניים כמו הפרטיזנים ובנות הברית לא היתה בראש מעייניהם של הכוחות החיצוניים. אפילו רדיו לונדון שידר את הידיעה על המרד כארבעה עשר יום לאחר פריצתו. הלחימה נמשכה מבית לבית, מבונקר לבונקר. ב-8 במאי נהרגו מרדכי אנילביץ' וחברי מפקדתו בבונקר שלהם ברחוב מילא 18. אף אחד מהם לא נפל חי בידי הגרמנים. המרד הסתיים ב-16 במאי 1943.
"בבונקר ברחוב פראנצישקנה ..רחל וחנה היו סרוחים על ריצפת החדר הגדול כשבעיניהם נשקף מבט אטום. אנדריי  התבונן סביבו. נשארו במקום רק עשרים וכמה לוחמים. דומה כי כולם מחוסרי הכרה  למחצה. איש לא קידם אותם בברכה. בפתח הבונקר לא היתה כל שמירה. ראשו של וולף היה שמוט בין ברכיו המשולבות, ורחל שכבה על הריצפה, כשראשה טמון בחיקו. לרגע קט נשאה חנה את עיניה והכירה בדמדומים את אנדריי ואחר חזרה ושמטה ראשה מטה.
"מה קרה?" שאל אנדריי
איש לא ענה. אנדריי פנה לחנה. צר היה לו לראותה בנוולותה. האשה היפה וגבוהת הקומה ומלאת הגיזרה, כפי שהיתה לפנים-נצטמקה. שבר אדם.
אנדריי פנה לכל עבר. הגסיסה היתה בכל.
וולף מיצמץ בעיניו:'גמביט של כסילים', מילמל."

מתוך עמוד 568.
ליאון יוריס מחבר הספרים: אקסודוס. מילא 18. הררי הזעם. זעקת הקרב. אקסודות בשנית. משפט דיבה.

מילא 18 מאת ליאון יוריס

מילא 18 מאת ליאון יוריס

 

מודעות פרסומת

השארת תגובה

מתויק תחת מלחמת העולם השניה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s