חיילים אלמונים ואינו לינה מלחמת פינלנד נגד רוסיה

חיילים אלמונים ואינו לינה מחלקת מקלענים של הצבא הפיני במלחמה נגד הצבא הרוסי בשנים 1941-1944, ואינו לינה מתמקד בחיי היומיום של החילים הפשוטים-רגעיהם העצובים והשמחים כאחד. המימד האנושי האישי הוא הנותן את הטון ודרכו הסופר מראה את האבסורד שבמלחמה כאשר היא. ספרו של לינה עוסק בקשיים, באמינות, במוות, בערכים אנושיים, במצבים לא אנושיים, בתיאורי הקרבות ובתיאורי הדמויות שלו. לינה מתקיף את המלחמה ואת המיליטאריזם שנעשו מטרה בפני עצמה. זוהי הצדעה לחייל האלמוני בכל מלחמה שהיא ולאזרח העושה כמיטב יכולתו בדרך בלתי צבאית כדי לצאת ממצב שאין הוא אחראי לו. זהו בראש ובראשונה ספר על אנשים, סבלם של הפרטים הלוחמים מבטא את המלחמה וזוועותיה. 368 עמודים.
רקע למלחמת רוסיה פינלנד:ב-1939 דרשה רוסיה הסובייטית מפינלד להעביר אליה שטחים בדרום המדינה ובינהם עיר הנמל האנקו בטענה כי שטחים אלה נדרשים לה לשם הגנה על העיר לנינגראד. פינלד סירבה ואז פרצה מלחמת רוסיה- פינלנד מהשלושים בנובמבר 1939 למשך כשלושה חודשים ואז פינלנד נכנעה בפני הצבא האדום.  הצבא הפיני היה קטן בכמות אבל בשל התערותם ביערות המושלגים הם היו טובים יותר בלוחמת שלג מאשר הרוסים. הרוסים נצחו אותם בשל עדיפות מספרית. ואינו לינה נולד ב-1920 באורילה לאב שהיה קצב במקצועו עד גיל שמונה עשרה עבד בחקלאות, בבתי מטבחיים ובחטיבת עצים. ב-1938 בעבר לעיר טאמפרה ושם עבד כמנהל עבודה במטווית כותנה. במלחמת ההמשך נלחם כמפקד כיתת מקלענים.
חיילים אלמונים ואינו לינה

"הטנק בער בגלי התפוצצויות, כשמטען התחמושת שבתוכו התלקח מהחום. רוקה ציפה שאנשי צוותו ינסו להימלט. אולם כנראה איבדו את הכרתם בגלל המוקש. שכן איש לא נראה עוזב את הטנק. "הם בטח נראים כולם כמו עוף בגריל,"הצהיר רוקה. לאחר שווידא שאין להם כל אפשרות להימלט. ואנהאלה שכב ליד המקלע, הכניס סרט כדורים וחזר על דבריו של רוקה שנראו לו שנונים:"עוף בגריל…היהי..עוף בגריל." הם התבוננו בטנק הבוער, פניהם מבהיקות לאורן של הלהבות. עיניו של של רוקה ברקו כעיני חתול. הוא היה במצב רוח מרומם שכן השמדת הטנק סימלה את הקטנת הסכנה הממשית. טאסו סוסי בהה בטנק במשך זמן רב אחר אמר בלחש:"זה בכל זאת מוות נוראי..ככה.." עמוד 162
תגיות: 1939. ברית המועצות. מלחמת העולם השניה. לנינגראד. פינלנד. בנות הברית. הצבא הגרמני. הוורמאכט.

השארת תגובה

מתויק תחת מלחמת העולם השניה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s