הצנטוריונים ז'אן לארטגי מלחמת צרפת-אלג'יר

הצנטוריונים ז'אן לארטגי מצרפתית יהושע קנז, מהדורה ראשונה 1962, מהדורה שניה הוצאת משרד הבטחון וזמורה סדרת אדם במלחמה קו האש 1982-391 עמודים.
Les Centurions Jean Larteguy 1960
שלושה חיילים צרפתיים ששרדו את קרבות דיאן ביאן פו בוויטנאם, נפגשים לאחר שנה וחצי במלחמה עקובה מדם באלג'יר הכבושה תחת שלטון צרפת. צרפת נטשה את הודו-סין, אולם קבוצת הקצינים אינה רואה עצמה כמנוצחת. הם הוכרעו במלחמה שלא היתה דומה לשום מלחמה אחרת. מלחמה מסוג חדש שהפריכה באכזריות דמים את שיטות הלחימה המסורתיות הנלמדות באקדמיות הצבאיות ובאקדמיה הצרפתית סן- סיר בפרט. כאשר באה קבוצת הקצינים בקרב ישיר עם הקומוניסטים הווייטנאמים, הבינו שכדי להלחם במהפכנים עליהם להיות בעצמם לוחמים מסוג חדש. הם נופלים בשבי הוויטנאמי. הם עוברים שינוי נפשי עמוק ביותר ושינוי תפיסתם הצבאית. השינוי המכאיב משאיר את עקבותיו בתחומים אחרים. הורים, חברים ומפקדים בצבא אינם מכירים עוד את הקצינים שנפרדו מהם רק לפני שנה. עכשיו, הם נשלחים כמעט בלי תקופת מעבר והכנה כלשהיא, לגהינום אחר, לאלג'יר ומנסים להחיל שם את הלקחים שלמדו בהודו-סין ווייטנאם. ספר זה נחשב לאחד התיאורים הבודדים של שתי המלחמות הקשות והאכזריות ביותר של הדור האחרון. מלחמת העולם השניה ומלחמת ווייטנאם.
"ה"קול" פתח בנאום: הגעתם למחנה המעצר שלכם. אין כל טעם שתנסו לברוח מכאן. אחדים מחבריכם שנשבו בקאו-באנג ניסו זאת כמה פעמים. איש מהם לא הצליח…עכשיו הם הבינו ותיקנו את דרכיהם. אתם נמצאים כאן לשם חינוך מחדש. אתם צריכי לנצל את השהות ברפובליקה הדמוקרטית של וויטנאם על מנת ללמוד, לגלות את כובד חטאיכם, לחזור בכם ולהיעשות לוחמים למען השלום. מעתה יהיו מפקדי קבוצתיכם אחדים מחבריכם הוותיקים. בחרנו אותם מתוך המוכשרים ביותר שבהם."   עמוד 97.

הצנטוריונים

מודעות פרסומת

השארת תגובה

מתויק תחת מלחמת העולם השניה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s