קברות הקפוצינים יוזף רות נפילת האימפריה האוסטרית

קברות הקאפוצינים מאת יוזף רות, תרגם מגרמנית צבי ארד, הוצאת זמורה, 1986, 123 עמודים
DIE KAPUZINERGRUFT JOSEPK ROTH 1950
בהרי הקפוצינים, ישנו בית קברות שיועד עבור מלכי בית הבסבורג. הספר מספר את נפילתה של האימפריה האוסטרו-הונגרית כמדינה עצמאית ואתה חוגי האריסטוקרטיה והבורגנות הקטנה. זהו אחד משרשרת הספרים של יוזף רות על שושלת טרוטה שבעצם כל ספר עומד בפני עצמו ודרכם הוא מסתכל במלנכוליה על אובדן הנעורים, על סיפור אהבה מיוחד במינו, ובני המשפחה שנשבו בשבי הרוסי לסיביר ב-1918. חוסר מוצא, אכזבה, מרירות וייאוש הם חלקם של גיבורי משפחת טרוטה ערב מלחמת העולם הראשונה ובמהלכה.
הספר הוסרט בגרמניה ב-1971 תחת השם "טרוטה".
"בימים הראשונים בפברואר מתה אמי. מתה כפי שחיה. בשקט ובאצילות. כשבא הכומר להכין אותה לדרכה, אמרה לו "שיעשה את מלאכתו מהר, כי אין לאלוהים פנאי. ..רעים האנשים האדוקים המשקרים לפני מולם ונעשים אצילים..ועכשיו, הבא לי את הבן שאראה אותו עוד פעם אחת."
ירדתי והבאתי את הבן. הוא כבר גדול וכבד. אמי חיבקה ונישקה אותו:
"שלח אותו מכאן, רחוק!" אמרה, "שלא יגדל כאן. לך!" הוסיפה." אני רוצה למות לבדי."
בלילה ההוא מתה. והוא ליל המהפכה. היריות התנפצו בעיר הלילית, ובארוחת הבוקר סיפר חוינצקי, כי הממשלה יורה בפועלים. "דולפוס זה, רוצה להשמיד את הפרולטריון. "…כשנקברה אמי בבית העלמין המרכזי, השער השני, עוד ירו בעיר. כל ידידי, זאת אומרת, כל דיירי הפנסיון שלנו ליוו את אמי למנוחתה. ברד ירד. כמו בליל שובי מן השבי." עמוד 117

יוזף רות:1894-1939 אוסטרי, יליד גליציה. סופר ועיתונאי יהודי. נחשב כנציג חשוב של האינטליגנציה היהודית המתבוללת. ב-1916 הצטרף לצבא האוסטרי וישב מספר חודשים בשבי הרוסי(ראה ספריו-לאן תתגלגל תפוחון ובריחה לאין קץ).כשעלה היטלר לשלטון עזב את גרמניה ונדד ברחבי אירופה. התיישב בפאריס מ-1933 שם חי בעוני ומת משכרות. ראה ספרו הכמעט אוטוביוגרפי-איוב, רומן המשקף את ילדותו האומללה בקרב יהודי גליציה. מספריו של יוזף רות בעברית: איוב. מארש ראדצקי. מלון סבוי. קברות הקפוצינים. בריחה ללא קץ. הנביא האילם. הלילה האלף ושניים. 
קברות הקפוצ'ינים

מודעות פרסומת

השארת תגובה

מתויק תחת מלחמת העולם הראשונה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s