פעמוני באזל לואי אראגון על האנארכיזם צרפת-גרמניה-וינה

פעמוני באזל מאת לואי אראגון מספר על האירועים שהובילו לקיום הקונגרס הבינלאומי הראשון בבאזל ופעולות האנארכיסטים לפני. ריימון פואנקרה, ראש ממשלת צרפת ונשיא צרפת בין השנים 1912 עד 1920. למרות היותו נתין גרמני, יצא כנגד גרמניה, קשר קשרים חזקים עם הרוסים. הביא לפלישת צרפת לחבר הרוהר עקב אי עמידת הגרמנים בתנאי הפיצויים שנבעו בחוזה ורסאיי. אנארכיסטים, באקונין, קארל מארכס ואחרים. במרכז הרומן סיפור אהבה. 312 עמודים
עמוד 290:
באתה שעת משבר, ומעלל דמים חדש של קבוצת בונו המציא לממשלת ריימון פואנקרה הזדמנות להתערב. בשעה שמונה בבוקר למחרת הרצחו של בידום הותקפה המכונית בחורשת הסינאט. הנהג נרצח ועוזרו נפצע. שלושה אנשים תפסו את המכונית ונעלמו. בשעה עשר הגיעו לשאנטאי. ארבע מהם חדרו לסוכנות "החברה הכללית", רצחו את אחד הפקידים, ופצעו שניים, בעוד הרביעי נמלט לנפשו. הם הריקו את הקופות וחזרו למכונית. בחיפויו של אחד ,המבטיחים" בחוץ, המזוין ברובה, הסקרנים לא העזו להתערב. בעל הרובה נכנס למכונית, אחד מחבריו מוציא מידו את נשקו וירה אל ההמון. המכונית מסתלקת."
פעמוני באזל לואי אראגון

לואי אראגון נולד בשנת 1897 בפאריס למשפחה מן המעמד הבינוני, שירת כחייל במלחמת העולם הראשונה ומסוף שנות העשרים הקדיש את זמנו ומרצו לחיים הפוליטיים. לאחר ביקור בברית-המועצות בשנת 1930, נעשה קומוניסט קנאי ופעיל נמרץ במפלגה זו. בימי מלחמת ספרד היה מראשי המסייעים לכוחות הרפובליקה ובמגמה זו אף ערך את עיתון הערב 'סה סואר'. לאחר כיבוש צרפת בידי הגרמנים במלחמת העולם השנייה היה מפעיליה הנועזים של תנועת המרי ועם בוא השלום נעשה אחת הדמויות הפופולריות ביותר בין אנשי הרוח הצרפתים. הוא נפטר בשנת 1982. כמעט מראשית פעילותו בתחום הפוליטי העמיד המשורר והסופר אראגון את יצירתו לשירות אמונותיו החברתיות, והיותו לסופר מגויס פגעה במעמדו כאיש ספרות. ואולם בימי המחתרת האנטי-נאצית נעשו יצירותיו צרופות יותר וכבוד כאיש ספרות מובהק עלה בחוגים רחבים והולכים. מבין ספריו שתורגמו לעברית: דינו של שופט צבאי הקומוניסטים פעמוני באזל אורלין.

מודעות פרסומת

השארת תגובה

מתויק תחת מלחמת העולם הראשונה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s