ריקודו של ג'ינגיס כהן רומן גארי הוצאת כנרת הס"ס, פריס הכבושה

ריקודו של ג'נגיס כהן, מאת רומן גארי, 1998, תרגמה אתי בנימיני, 237 עמודים
LA DANCE DE GENGIS COHN GALLIMARD 1967
ג'נגיס כהן הוא קומיקאי יהודי שחי בגטו וארשה, נתפס על ידי הגרמנים, מעונה ונרצח על ידי קצין ס"ס בשם שץ. לאחר המלחמה, מטוהר שמו של שץ והוא מונה כמפקח משטרה בגרמניה. תוך כדי חקירה מאומצת, מתישה ומצמררת אחר סדרת רציחות מוזרה פוקדת את קצין ס"ס  שץ, רוחו של ג'ניגס כהן ומטרידה אותו, נוטלת ממנו כל מנוחה. ככל שהוא מתעמק בחקירה כך זכרו של הקומיקאי היהודי מתחילה להטריף את דעתו של שץ. האנושות במערומיה, בטירופה, באכזריותה, בציניותה ובכיעורה.
הספר תורגם על ידי רומן גארי לאנגלית וגרסה זו נחשבת כמלאה ביותר ומהאנגלית תורגם ספר זה.
עמוד 70:
"כל כך חם עכשיו, שאני חש צמרמורות  מקפיאות קלות לאורך גבי. באוויר נישא ריח של תיישים, של איילים ושל אדם עליון. זה אומר שעונת ייחום היסטורית חדשה עומדת לבוא. בכיר ממפלגת הנפ"ד, פסבנדר, כבר מבטיח מעל דפי העיתונות, כמו בימים הטובים ההם:"עוד מעט יעבור לכם החשק לעשות מאיתנו צחוק! וילי ברנדט, הסוציאליסט, אשר הואשם בימי היטלר בכך שהיה אנטי נאצי עקשן, כבר הרגיש את הבוץ. גרמניה חייבת לחזור לעצמה, אמר. ובכפר אומברגאו מקבל הקהל הנרגש במחיאות כפיים נלהבות, בתחנות הצלב שלאורך דרך הפסיון, את ההצגה הקלאסית הידועה, אשר בה יותר השילוב של שנאה עם רספקט לאמת היסטורית נס של ממש, תחייה אמיתית: עדיין לא זו של ישו, כמובן, אך לפחות זו של היהודי המושפל שנולד בגרמניה מחדש מאפר שריפתו, והוא דוחף את אדוננו ישו המושיע אל תא הגזים. האין זאת אמת היסטורית?"

ריקודו של ג'נגיס כהן רומן גארי

ספרי רומן גארי בעברית:

ריקודו של ג'ינגיס כהן הוצאת כנרת
עפיפונים הוצאת עם עובד
הבטחה עם שחר הוצאת ספרית הפועלים
ליידי L – הוצאת לדורי
ליידי L  הוצאת מעריב
חינוך אירופי – הוצאת מעריב
כלב לבן הוצאת מעריב
המלתחה הגדולה הוצאת מעריב
שורשי שמיים הוצאת כתר
לאור אישה הוצאת מעריב
עצור – כאן פג תוקף כרטיסך הוצאת מעריב
הסערה
תחת השם אמיל אז'אר: כל החיים לפניו הוצאת עם עובד
חרדתו של המלך סלומון הוצאת עם עובד
מומלץ לקרוא את ספרה הביוגרפי של דומיניק בונה על רומן גארי וחשיפת הפסבדונים ועל יצירתו .
רומן גארי יליד 1914, התאבד ב-1980. יהודי יליד ליטא, שהוריו היגרו לצרפת. ב-1940 הטרף לכוחות צרפת החופשית ושירת כסרן בטייסת 'לורן' בקרב על אנגליה. בצפון אפריקה ובנורמנדי. לאחר המלחמה שירת במחלקות שונות בשירות החוץ הצרפתי ובמקביל כתב את ספריו. החלק הגדול של ספריו היו רומנטיים כמו 'לאור אשה' וספרים אחרים על החיים במחתרת הצרפתית וצרפת תחת הכיבוש. פסגת תהילתו היתה כשכתב תחת הפסבדון 'אמיל אז'אר. רוב ספריו הוסרטו. נשא לאשה שחקנית אמריקנית בשם ג'ין סיברג, לאחר ששהתה בצרפת לצורך סרטה 'ככלות הנשימה' לצידו של בלמונדו. הפרש הגילים, הצטרפותה בארצות הברית למלקולם איקס עם הפנתרים השחורים הביאו אותו לכתיבת ספרו האנטי -גזעני 'הכלב הלבן'. לאחר מכן, התאבד. ההשערה היא שהיה חולה כרוני  בדכאון.

השארת תגובה

מתויק תחת פאריס הכבושה, צרפת במלחמת העולם השניה, שואת היהודים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s