אש בעמקים שוהיי אוקא הצבא היפני מלחמת העולם השנייה

אש בעמקים שוהיי אוקא, הוצאת עם עובד תרגם ג.אריוך, 1959
SHOHEY OOKA FIRES ON THE PLAIN
הצבא היפני במלחמת העולם השנייה :טאנמורה הוא חייל יפני בדרגת טירון בחזית הפיליפינית. צבא יפן מובס, מוכה, חולה, רעב. סיפור אכזבת החיילים מהחלטות המפקדים, מהקיסר, מהמלחמה בכלל. טאנמורה תוקף את המלחמה מבחינה מוסרית והמבקש לקחת אחריות על הקורבנות ועל חייו.  לשם דיוק הסגנון והתוכן תורגם ספר זה לאנגלית והושווה עם המקור היפני על ידי ד"ר א. רגרסבורגר. 188 עמודים.
עמוד 46:
"…הקיצותי שוב, הפעם לקולו מטח יריות כבד. היום האיר כמעט , ליד הנהר במערב היה האוויר מלא רעש ועשן. הריכוז העצום של התפוצצויות קרב ובא אל היער שלנו, וכל השמים סביב נראו כאילו הותכו לרצועה צרה. רעם היריות נעשה סמוך להחריד, ועמו באה המולה עמומה כשל רעמים רחוקים. מאחורי הגבעות שעברתי אתמול הבחנתי במטוס סיור יחיד חג במעגלים, כעוף טרף. ההפצצה כמו התרכזה ממש מתחת למטוס. קפצנו על רגלינו, הרופאים והעוזרים פרצו מבית החולים החוצה והביטו בעיניים ממצמצות אל מעבר לגבעות. פתאום נשמע קול פגז שורק וכעבור רגע עלה ענן עשן גדול במישור בו ראיתי אתמול את אש הערבה, מישהו פלט פקודה והרופאים והעוזרים חשו לבית החולים ומיד חזרו ויצאו ברוביהם ובציודם הקרבי..טווח ההפגזה התפשט בהדרגה על פני הגבעות לעברנו. אנשי הצוות הרפואי חלפו על פנינו לעמק. החייל בעל תפוח האדמה האחד, ניצל את שעת הכושר ורץ שוב לבית החולים. אפילו המולת נפץ הפגזים לא היה בה להעבירו על החלטתו לגנוב אוכל. החולים התחילו נוהרים החוצה והתפזרו סביב בחוסר ישע, איש איש לעברו. החייל הקודח שכב על העשב בלי נוע. טפחתי על שכמו, ואז ראיתי כי הוא מת."
שוהיי אוקא נולד בטוקיו ב-1909. למדת את התרבות הצרפתית באוניברסיטת קיוטו והקדיש שבע שנים מחייו לתרגום ספרות מופת צרפתית לשפה היפנית בעיקר את כתבי סטנדאל. ב-1944 התגייס לצבא ובתבוסה במערכות  הקרב בפיליפינים נלקח לשבי ב-1945.  אחרי ה מלחמה חזר להוראה והיה מרצה אורח במחלקה הצרפתית באוניברסיטת ייל בארצות הברית, בזמן פרסום ספר זה בעברית היה מרצה לספרות צרפתית באוניברסיטת מאיג'י ביפן.
אש בעמקים שוהיי אוקא

השארת תגובה

מתויק תחת מלחמת העולם השניה, סין-יפאן

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s