הרחוב ישראל ראבון רומן עברי מלחמת העולם הראשונה הספרייה החדשה

הרחוב ישראל ראבון הוצאת הספריה החדשה מיידיש ק.א.ברתיני עם אחרית דבר מאת חנא שמרוק, 1986
THE STREET BY YISROEL RABON
רומן עברי רב עצמה על תקופתו וזיכרונותיו של המחבר מימי שירותו במלחמת העולם הראשונה בצבא הפולני. סגנון ישיר, כמו מכות לפרצוף הקורא, אין זמן לתיאורי נוף, אין מטפורות, אין כלום רק דיאלוגים ישירים, תיאור מצב עכשווי. גיבור הספר הוא חייל המשוחרר לאחר המלחמה והוא משוטט ברחובות ערים זרות בדרכו לאי שם. עברו כמעט לא ולא ידוע, כולו לא ברור. כל רצונו הוא שיחה עם אדם כל שהוא, רגש אנושי, מגע אינטימי ולא מלחמות עם כלבי הרחוב. תיאורים מרתקים ביותר. מהשורה הראשונה:
"לפני שמונה שבועות השתחררתי מהצבא. ביום קיץ גשום של סוף יולי אכלתי בפעם האחרונה מרק של חיילים בגדוד הרגלים ה-27 שבעיר טשנסטוחוב.."

עמוד 56:
לפני הופיעו שתי נשים. האחת שמנמונת בעל כתפיים רחבות ורגליים יפות מאוד, שדרכו בחוזקה על המדרכה בפסיעות קטנות: את ראשה סובבה באי שקט לשני הצדדים, כך שעם לכתי מאחוריה יכולתי לראות את פניה…הדם פרץ אל פני, ולבי החל להלום ביתר עוז. יחד איתה הלכה אחריה נמוכת קומה ודקה. לאורך כמה רחובות הלכתי אחרי שתי הנדים ושחשתי שאני משתכר מתאווה. אחת מהן הבחינה שאני הולך אחריהן. הקטנה נתנה בי מבט נפחד ולחשה משהו לחברתה, שאף היא הסתכלה בי. היא העלתה העוויה של פחד על פניה, משכה את יד חברתה, ושתיהן חלו לפסוע במהירות. אני כבר לא יכולתי להינתק. על אף שפניהן הנבעתות שטפו אותי במים קרים, הוספתי ללכת אחריהן. הן היפנו כמה פעמים את מבטיהן אלי. לבסוף גררה האחת את חברתה, ושתיהן מצאו הצלה בכניסתן או מוטב במנוסתן, לבית קפה. נשארתי עומד כטיפש . מרוב כאב הלמתי באגרופי על הקיר ונמלטתי מהר מן המקום."
הרחוב ישראל ראבון הספריה החדשה

ישראל ראבון 1900-1943?42? סופר ומשורר יידיש יליד פולין. רוב ימיו התגורר בעיר לודז', ובספריו תיאר את העוני ששרר בה לפני מלחמת העולם השנייה. נרצח במחנות ההשמדה.

השארת תגובה

מתויק תחת מלחמת העולם הראשונה, מלחמת העולם השניה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s