יומן המלחמה אנרי בארביס מלחמת החפירות צרפת גרמניה

יומן המלחמה אנרי בארביס מכתבים מן החזית הוצאת ספרית פועלים סדרת ספרי משלט, תרגמה מרים ברנשטיין כהן, העטיפה מעשה ידי האמן שרגא וייל, המחיר 300 פרוטה
אנרי בארביס סופר צרפתי 1935-1873 BARBUSSE פרסם רומן ראליסטי בשם 'האש' 1916, תיאר את זוועות מלחמת העולם הראשונה. ספר זה התפרסם מאוד וזכה בפרס גונקור . אחר כך פרסם ספרים שביטאו את דעותיו הקומוניסטיות ואת הקו הפאצפיסטי של רומן רולאן.  יומן המלחמה הוא צרור מכתבים שהם בחזקת יומן המלחמה העולמית הראשונה, כתובים בתוך החפירות בידי מחבר הספר הידוע זוכה פרס גונקור-האש.  מסקנתו לאחר הטבח שהיה עד לה במלחמות החפירות היא שאי אפשר כך להמשיך וכי העולם צריך הפיכה ובנייה מחדש. זאת כמובן, לפני שהסופר והעולם ידעו על זוועות סטאלין והבולשביקים בבני עמם. חפש גם 'תנועת צלילות'. בארביס נפטר בברית המועצות.
לקריאה נוספת: שלום ולא להתראות רוברט גרייבס מכתבי סארטר
טריוויה: באחד המכתבים של בארביס, הוא מתאר איך הצליח לראות את התחת של ריימון פאנקורה, מדינאי צרפתי שבעצם, בגללו נפתחה המלחמה גרמניה-צרפת.
עמוד 61:

"על כל אחד מאיתנו לחפור מטר אחד: אנו מתחילים בעבודה. בשעה הראשונה היא בחזקת סכנה משום שאין מחסה, ומסביב עמדותיהם של הגרמנים. מיד עם המראת הרקטה הראשונה, בטרם תידלק,-צנח!כולם כאחד משתטחים אפיים, ולאורו היפה של הכוכב, המתנודד בשמיים, אתה רואה אנשים מוטלים על הארץ כפגרים מתים. אחר כך שוב חופרים…"

עמוד 114:
19 במארס, 1916:
"הי, הי, עוד יום חולף. בשמחה הנני משיב על שני מכתביך, לפי שרואה אני כי שלוות בינה מתחילה יקירתי, להשתלט על ליבך. אכן, פעם בפעם עדיין עלי לקבל קצת אופיום. אין כאן כל אפשרות לקיים את הדיאטה, אך אומרים כי בקרוב יעבירונו לכפר, ואפשר יהיה לערוך שולחן של צוות. ספרי על המלחמה לא יהיה 'חידוש', לגמרי לא. פשוט, יש ברצוני לספר קורותיה של מחלקה אחת בשלביה וגלגוליה השונים של המלחמה. עיבוד החומר אינו מלאכה קלה, הנני משתמש בכל הזדמנות לחסוך מזמני במלאכת הלבלר ולהקדישו למלאכת הסופר-איך אין די בכך, לפי שעכשיו 'אין המלחמה קלה', כדברי ידידי מן הגדוד היבשתי ה-8, והרי עיניך הרואות: מכתבי אינם ארוכים, סימן שאני מקריב את הכל: רוצה אני להשלים את עבודתי אשר יזמתי לעשות בהקדם האפשרי ועל הצד היותר טוב."

יומן המלחמה מכתבים מן החזית אנרי בארביס

לקריאה נוספת: שלום ולא להתראות רוברט גרייבס
 שלום ולא להתראות רוברט גרייבס

ריימון פאנקורה 

מודעות פרסומת

השארת תגובה

מתויק תחת מלחמת העולם הראשונה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s