השיעור בגרמנית זיגפריד לנץ

השיעור בגרמנית  זיגפריד לנץ , הוצאת זמורה, תרגם חיים איזק, 1978
deutschstunde fon siegfried lenz בשנת 1943 מוסר שוטר גרמני לידידו הצייר צו איסור לצייר. הצייר הוא בעל מוניטין, מפורסם ביותר וציוריו היו מהמבוקשים לפני המלחמה. במשטר הנאצי, ציוריו הם סמל לניוון ונחיתות תרבותית. השוטר, קנאי ביותר לעבודתו, הוא מבקר מפעם לפעם את הצייר להשגיח כי הוא לא יצייר. החובה היא מעל לכל. דרך המערכת המדכאת שמוריד השוטר הקנאי לעבודתו על הצייר ניתן לראות את כל הזוועות של המשטר הנאצי. הבן של השוטר שעכשיו, לאחר המלחמה הוא אסיר במוסד לעברייניים צעירים נדרש לכתוב חיבור על החובה כתענוג והוא מספר לקורא את סיפורו של אביו, של הצייר ושל זוועת המשטר. ספר מבריק מבחינה סגנונית וסיפורית. אחד הספרים החשובים ביותר שיצאו במאה העשרים. 349 עמודים

עמוד 211 ובו מספר הצייר תוכן ציור שנושאו הוא היטלר בתקופת המשטר הנאצי:
"כל אדם יבין כי המצביא הזה מדביר תחתיו לאט לאט את הארצות האחרונות שעדיין לא היו כבושות בידו, אבל על אף פי שהוא משהה ברוב ערמה את הניצחונות האחרונים, אין בידו למנוע שבאחד הימים יהיה העולם כולו-כלשונו של הכומר בנדיקס: כדור הארץ כולו-שייך לו. אחת היא אם זה העולם או כדור הארץ, אותו מצביא בהתקדר רוחו מסיח עם חרטומיו, והללו טוענים שיש בכוחם לשמח את לבו של בעל המרה השחורה: הם מציעים לו לכבוש את מרחבי השמים. המצביא מתעורר לחיים, תכנית זו קוסמת לו ללבו עד כדי כך שמרוב בטחון בניצחון הוא מכריז באזני השוכן במרומים כי ינסה לכבוש ממנו את מרחבי השמים.  אולם אין הדברים מגיעים לידי כך, משום  שהשוכן במרומים מצדו סבור שהמצביא כבר כבש די  כיבושים ועליו להתקין עצמו למות."
השיעור בגרמנית זיגפריד לנץ
"אל מי פונה התעמולה? אל האינטליגנציה המדעית או אל ההמונים הנבערים? עליה לפנות תמיד רק אל ההמונים! תפקידה של התעמולה אינה בחינוכו המדעי של הפרט, כי אם בהכוונת ההמונים אל עובדות, מאורעות, צרכים וכיוצא בזה, במטרה להביאם לשדה ראייתו של ההמון… על התעמולה לפנות בראש ובראשונה אל הרגש, ורק במידה ידועה אל השכל… כל התעמולה חייבת להיות מופנית אל ההמון ועליה להתאים את רמתה הרוחנית ליכולת תפיסת ההמון אליו היא פונה… יכולת התפיסה של ההמון היא מוגבלת, הבנתם מזערית, ויכולתם לסלוח היא רבה. כתוצאה מכל אלו, על התעמולה היעילה להגביל עצמה רק לכמה נקודות ולהשתמש בהן כסיסמאות עד שאף האדם האחרון יוכל לדמיין במה הכוונה במילים אלו… "

ספריו של זיגפריד לנץ בעברית:

מוזיאון המולדת 
שיעור בגרמנית
המופת
מגרש האימונים
אלם
שיחת העיר הוצאת עם עובד
מבחן הצליל
הפלגה אחרונה
אניית המגדלור
דקה דומייה

זיגפריד לנץ 

זיגפריד לנץ נולד ב-17 במרץ 1926, סופר גרמני. לנץ נולד בליק פרוסיה המזרחית. כתב שנים-עשר רומנים והוציא כמה קבצים של סיפורים קצרים, מסות ומחזות לרדיו ולתיאטרון. זיגפריד לנץ קיבל את פרס גתה בפרנקפורט ביום השנה ה-250 להולדת יוהן וולפגנג פון גתה. לנץ ואשתו, האנה, התכתבו עם המשורר פאול צלאן ואשתו, גיזלה לסטרנג' והחליפו ביניהם למעלה מ-100 מכתבים בין 1952 ל-1961.

 

השארת תגובה

מתויק תחת מלחמת העולם השניה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s