דרך פלנדריה קלוד סימון הוצאת הספריה החדשה צרפת במלחמת העולם השנייה

דרך פלנדריה מאת קלוד סימון הוצאת הספריה החדשה, 1995, תרגם מצרפתית עידו בסוק, אחרית דבר אלישבע רוזן, 204 עמודים
CLAUDE SIMON LA ROUTE DE SIMON-1960
דרך פלנדריה מאת קלוד סימון עוסק בזיכרונותיו של המחבר שהשתתף במלחמת העולם השנייה בצבא צרפת נגד הגרמנים ונשבה בשבי. הרומן מתאר בסגנון ה ו ו ה
מעין זרם התודעה וקטעים מסוימים בפרטי פרטים ריאליסטיים מדהימים ביותר. קלוד סימון מעביר בסגנון מיוחד את דרך התמודדותו עם זיכרונותיו וסגנון זה ייוחד בספרות העולמית. קלוד סימון מתאר את מהלך המלחמה, את שביו, שלו עם אשתו שנתונים במערכת מקרטעת, חסרת אמון. קלוד סימון מעורר שאלות תוכן ללא פתרון. אנחנו כמעט בטוחים כי אשתו של מפקדו של סימון שוכבת עם אחר אבל קלוד מביא מאוחר יותר ספקות וכך הלאה. אתר בוקספר ממנו לקוח טקסט זה-ממליץ גם לקרוא את מייסדי ומובילי הזרם החדש הצרפתי: נטאלי סארוט, אלן רוב-גרייהמישל ביטור וז'אן ריקארדו.  הוא היה ההיפך הגמור ממוסדות תרבות כמו מרגרט יורסנאר, אלבר קאמי,  ואחרים. קלוד סימון ביקש דרך ייחודית ליחד את הזיכרונות מהמלחמות שתבוא לידי ביטוי שריר, קיים, לאורך זמן, לזעזע ולא רק להביא תמונה אסתטית ספרותית כפי שעשו סופרים צרפתיים אחרים בדורו.
עמוד 183:
"אני מתאמץ לדמיין את ארבעתנו ואת צללינו נעים על פני תבל, זעירים, עוברים מסלול הפוך מקביל כמעט למסלול שהלכנו בו עשרה ימים קודם בעת ששמנו פעמינו לעבר האויב ציר הקרב הוסט בינתיים קלות ובעקבות זאת הועבר המערך הצבאי כולו כחמישה עשר עד עשרים קילומטרים מדרום לצפון כך שהיה אפשר לתאר סכמטית את המסלול שהלכה בו כל יחידה בעזרת חץ או וקטור המציין את תנועת החילות השונים פרשים, רגלים, סיירת המעורבים בקרבות שבמפותיהם מופיעים באותיות של קידוש לבנה להנחיל לדור אחרון שמותיהם של כל כפר וכפר באזור או אפילו כפרון או חווה או טחנה או תל או אחו.."

קלוד סימון זכה בפרס נובל לספרות 1985.
דרך פלנדריה קלוד סימון הספריה החדשה רומן מלחמתי

השארת תגובה

מתויק תחת צרפת במלחמת העולם השניה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s