עץ הסכנה תהפוכות המלחמה אוליביה מאנינג ספר ראשון בטרילוגיה לבאנט בלקן

הטרילוגיה של הלבאנט תהפוכות מלחמה עץ הסכנה אוליביה מאנינג, הוצאת מסדה, תרגמה נורית לוינסון, 1988
THE DANGER TREE BY OLIVIA MANNING -1977 
עץ הסכנה הוא  חלקה הראשון של הטרילוגיה משל הלבאנט אך זהו רומן מרתק העומד בפני עצמו. סדרת הספרים הפכה לסדרת טלוויזיה ידועה בשם 'תהפוכות המלחמה'.
הארייט וגאי פרינגל הם זרים שהגיעו לקהיר  ועכשיו הם לא יכולים לברוח. רומל וצבאו מתקרבים לעיר במהירות, שמועות על הקזת דם משני הצדדים. בעיר עצמה, מרגלים של בנות הברית נגד מרגלים של שירות הביון הגרמני, חיילים ארצישראליים, מזימות של ערבים מקומיים והיחסים בין בני הזוג מסתבכים והולכים. רומנטיקה הירואית במיטבה. 197 עמודים.
עמוד 195:
"הוא ניעור אל הדממה ואל האור הראשון הצלול, הכסוף. קרוב היה אל הגדר מכפי שחשב. לפניו השתרעו מרחבי המדבר והאור התגלגל עליהם כגל של מים על החול. שני טנקים ניצבו במרחק מה, וסיימון, שחשב כי התעכבו לשתיית בוקר, החליט לנסוע אליהם ושאל אם ראו את הסיור או את המשאית. המרחק היה גדול מכדי לעברו ברגל, וסיימון נכנס למכונית ונסע לאורך המסלול עד שהיה בקו אחד עם הטנקים ואחר כך הלך ברגל על משטח ההמראה. באחד הצריחים ניצב חייל, ללא תנועה, כאילו אינו מבחין בסיימון המתקרב. סיימון נעצר במרחק צעדים אחדים לבחון את הדמות, ואז ראה שלא אדם עמד לפניו. אפר בדמות אדם עמד מולו, בשיניים צחורות ללא פגם, ובגולגולת שחורה כפחם. בנקל יכול סיימון להבחין בתושבות העיניים ובמשולש שתמך פעם באף ואז, בריצה, חזר אל המכונית ונסע בין הסוללות, המום ונסער עד כדי שכחת חרדתו הפרטית לזמן מה. הרס"ן המתין לו על יד משאית המטכ"ל, פניו הארוכים וחומרי הסבר נראו רציניים משהיו, כאילו ניסו לבשר לו שהוגו נמצא. כשמצאו אותו היה עדיין חי, אבל לא לזמן רב. ולרס"ן לא נשאר אלא להמתיק את הידיעה המרה בכך שסיפר בשבחו של הוגו ושהכול חיבבוהו, קצינים וחיילים כאחד. עוזרו האישי היה כל כך קשור אליו עד כי היה מוכן לסכן את חייו כדי למוצאו. הוגו היה עדיין בחיים כשהגיע אליו פיטרס, אבל שתי רגליו נקטעו. החול סביבו היה ספוג דם. לא היה לו סיכוי להישאר בחיים."
תהפוכות מלחמה עץ הסכנה אוליביה מאנינג

אוליביה מאנינג, עיתונאית וסופרת, בתו של קצין ימיה. יחד עם בעלה שהיה מפיק בבי.בי.סי. נסעו לבוקרשט, רומניה בערב מלחמת העולם השנייה. חוויותיה במלחמה היוו בסיס לטרילוגיה שלה  שנקראה הטרילוגיה של הבלקן-הלבאנט' ומבוקרשט פונו למצרים, קהיר. בעלה, סמית, מונה בזמנו לאחראי על תחנת השידור של ארץ ישראל בירושלים ב-1946 שבו ללונדון, שם חיו עד מותה של אוליביה.

מודעות פרסומת

השארת תגובה

מתויק תחת מלחמות והפיכות במזרח התיכון, מלחמת העולם השניה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s