בני אופרמן ליון פויכטוונגר יהודי גרמניה ערב השואה

בני אופרמן ליון פויכטוונגר מגרמנית צבי ארד, 1983, הוצאת זמורה ביתן 
DIE GESCHWISTER OPPERMANN 1960
"אצלנו זה לא יקרה." הגרמני-היהודי על הקלגסים הגרמנים שהחלו להתעלל בהם.
"אני גרמני טוב כמוך." אומר אחד מבני אופרמן למורה נאצי בביצת הספר. הנאצים מוכיחים מיד לבני אופרמן את טעותם. אם יש טרגדיה בתולדות העם היהודי שאמורה לשמש לקח לדורות הרי הם טעותם של יהודי גרמניה. משפחת אופרמן הם בני משפחת סוחר יהודי גדול, עמנואל אופרמן המגיבים כל אחד בדרך שונה על עליית האנטישמיות בגרמניה ועליית המפלגה הנאצית לשלטון. הם בטוחים כי הברברים לא יחזיקו מעמד וכי המפלגה הנאצית חסרת סיכויים מול כוחות התבונה והחופש. הגרוע שבדבר, שהם ראו עצמם כגרמנים בכל. בכלכלה, בחיי המדינה, שפתם ותרבותם. ליון פויכטוונגר סופר רומנים היסטוריים ולשם כך יש צורך בדיוק. דבר שתסכל מאוד את הסופר הגרמני. אי לכך, אימץ את עצתו של מרק טווין לקיפלינג:"תחילה, אסוף את העובדות ואחר כך עשה בהן כיד דמיונך הטובה עליך.". פויכטוונגר הדגיש מספר פעמים שגם הומרוס וגם שקספיר כתבו בחופש גמור מהעובדות ואפילו בעדויות ורשומות. אריסטו אמר: "האמנות קולעת ללב הדברים."
ליון פויכטוונגר 1884-1958  היה ספר גרמני ידוע, בן לאחת המשפחות השורשיות ביותר בדרום גרמניה מזה דורות. ספרו 'ניצחון' הרגיז ביותר את הנאצים בראשית דרכם-1930-וכשהיטלר עלה לשלטון, היה ליון פויכטוונגר ביון ארבעים האינטלקטואלים הראשונים שנשללה מהם האזרחות הגרמנית. ליון פויכטוונגר ניסה למצוא מזור בכתיבת ספרו 'מלחמת היהודים'(ראה בבלוג זה) ושבו רמז לגרמנים:"רומא צריכה הייתה לקבל את החכמה ואת המסתורין מן המזרח." יש לעקור את השנאה, שנאת החינם מן הגזע ואת השורשים. לאחר שאנדרה ז'יד פירסם בפאריס את רשמיו השליליים על רוסיה של סטלין, ביקשו הסובייטים לבטל את השלילה על ידי כתיבתו של סופר מפורסם אחר ולכן הזמינו מאת ליון פויכטוונגר למוסקבה ונקבל שם בכבוד רב. ואז הוא כתב את ספרו היודע 'מוסקבה'. עליו שרו ברחוב הרוסי את השיר הבא:"ליון פויכטוונגר רע וידיד, יושב בבירתנו שבנע נחת. הלוואי שזה היהודי לא ייהפך גם הוא לז'יד." אפילו שליון פויכטוונגר היה מתבולל, וכנוע בפני החזקים, חשף בכתביו את שלטון הרוע של היטלר. לבסוף, החרימו הנאצים את רכושו וב-1940 ברח לארצות הברית. הוא התגבר על תסכולים ששל זר במדינה זרה או כפי שאומר ברנר:"אי-סביבה". בארצות הברית התיידד עם תומאס מאן, הסופר הגרמני הענק ושניהם הפרו האחד את השני בדברי ספרות.
מספריו של ליון פויכטוונגר בעברית: יפתח הגלעדי, ניצחון, בני אופרמן, היעוד הגדול(רומן על רקע אמריקה), גויה, היהודי זיס, מלחמת היהודים, היהודייה מטולדו.
ניצחון          היהודי זיס                 יהודייה מטולדו                          יפתח הגלעדי ובתו ליאון פויכטוונגר                                      בני אופרמן ליון פויכטוונגר מהדורת זמורה

"אין לך דבר שההמון חוששים ממנו יותר מאשר התבונה. הלוא מן הטיפשות חייבים היו לחשוש, אילו הבינו מהו הנורא באמת." גיתה

השארת תגובה

מתויק תחת כללי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s